O El Chorro

Co to jest El Chorro

Galeria El Chorro Mała wieś położona na południu Hiszpanii w autonomicznej wspólnocie Andaluzja. Zamieszkuje ją ok. 250 mieszkańców. Jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Hiszpanii: przełom rzeki wśród wapiennych skał, jeziora, zwierzęta. Chociaż El Chorro słynie przede wszystkim z bycia jednym z najlepszych miejsc do uprawiania wspinaczki w całej Europie, to jest również popularne wśród miłośników kolarstwa górskiego i turystów spacerujących po szlakach górskich.

 

Skąd taka nazwa?

Nazwa El Chorro w wolnym tłumaczeniu oznacza zryw. Taka nazwa została nadana temu miejscu ze względu na straszne powodzie powodowane przez trzy rzeki: Guadalhorce, Guadalteba i Turón przepływające przez wąwóz Los Gaitanes. Powodzie te zostały opanowane dzięki budowie systemu tam we wczesnych latach 20. XX w.

 

Caminito del Rey

Na zboczach skał tworzących przełom rzeki Guadalhorce istnieje, w znacznej mierze zniszczona, ścieżka zwana Caminito del Rey (ścieżka króla). Nazwa taka utrwaliła się po oficjalnym otwarciu tamy Conde del Guadalhorce przez króla Hiszpanii Alfonso XIII. Jej budowa trwała od 1901 do 1905r i była w użyciu przez prawie cały XX wiek. Z powodu wielu wypadków (w tym również śmiertelnych) ścieżka została zamknięta w 2000r. Celowo zostały wyburzone wejścia na ścieżkę. Ze względu na to, że część turystów próbuje się dostać do wnętrza przełomu rzeki tunelem kolejowym i skorzystania z możliwości obejrzenia stamtąd Caminito del Rey, została ustanowiona kara pieniężna za złamanie zakazu wstępu do tunelu*.

Odbudowana ścieżka Caminito del Rey ma być oficialnie otworzona 26 marca 2015, a 28 marca 2015 ma być otworzona dla turystów.

Godziny otwarcia:

Od 1 kwietnia do 31 października: 10:00 - 17:00

Od 1 listopada do 31 marca: 10:00 - 14:00

Zamknięte w poniedziałki

Darmowe wejście przez 6 pierwszych miesięcy od kwietnia do września 2015

Wejścia organizowane są co pół godziny.

Maksymalnie wpuszczanych będzie 50 osób, co pół godziny

Rezerwacje na stronie https://reservas.caminitodelrey.info (na razie tylko po hiszpańsku)

Więcej informacji na http://www.caminitodelrey.info/en/ (również po angielsku)

Niestety jak się czyta sekcję FAQ to się trochę traci zapał, żeby tam jechać

 

Linia kolejowa

Stacja kolejowa w El Chorro W drugiej połowie XIX wieku poprowadzona została linia kolejowa wzdłuż wąwozu Los Gaitanes. Linia ta przecina góry niezwykłymi tunelami. Od tamtej pory El Chorro zostało połączone z Malagą, Sewillą i Cordobą. Na stacji kolejowej w El Chorro zatrzymują się pociągi podmiejskie.

 

Von Ryan's Express

Obszar El Chorro został wykorzystany do nakręcenia ostatnich scen filmu Marka Robsona pod tytułem "Von Ryan's Express", w którym główne role zagrali Frank Sinatra i Trever Howard. El Chorro tak się spodobało producentom filmu, że nie przeszkadzało im nawet to, że rzecz się działa we Włoszech, a nie w Hiszpanii.

 

* Widniała tu błędna informacja o karze pieniężnej za wejście na Caminito del Rey. Kara pieniężna, o której mowa powyżej, jest przewidziana za złamanie zakazu wejścia do tunelu kolejowego.

** https://www.tunes.pl

*** https://www.teoria.pl/prawo-jazdy/test